A napokban a temetőket járva egyre többször jutnak eszünkbe saját életünk veszteségei. Elvált szülők, elhunyt hozzátartozók, meg nem született babák, szakítások. Mit kezdjünk ennyi fájdalommal? Mit tegyünk akkor, ha elviselhetetlennek érezzük gyászunkat és nem látunk kiutat belőle? Íme öt könyv Singer Magdolna gyásztanácsadó tollából, ami nekünk is segíthet!
1. Júlia vagyok és válok
Mindenkinek vannak barátai tönkrement kapcsolatokkal. Erre gondolva azzal nyugtatjuk magunkat, hogy ez mindig csak mással történhet meg! Mert a mi történetünkben a boldogító igen után boldog életnek kell következnie, holtunkiglan. Arra viszont nincs forgatókönyvünk, mi van akkor, ha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy elterveztük. Singer Magdolna könyve ebbe az élethelyzetbe enged bepillantást.
2. Elárult férfiak klubja
Mi van az elfojtott férfikönnyekkel? A nők hajlamosak túl sokat foglalkozni saját érzelmeikkel, sebeik gyógyítgatásával. Ellentétbe a férfiakkal, akik többnyire nem mutatják ki érzelmeiket. Hogyan küzd meg egy férfi azzal, hogy elhagyja a felesége? Egy regény a férfiak elhallgatott fájdalmáról. A kimondatlan szavakról. Az elfojtott érzelmekről. Arról, hogyan lehet megbirkózni kapcsolatokkal, gyerekekkel, családdal, elválással, felelősséggel és legfőképpen az érzelmeikkel. És természetesen az örök kérdést is boncolgatja a könyv: összeforrhatnak-e újra a megtört szívek és a darabokra hullott kapcsolatok.
3. Asszonyok álmában síró babák
Vajon mit él át, aki elveszíti magzatát vagy újszülött kisbabáját? Mi zajlik egy abortusz mellett döntő nő lelkében? Mit tegyünk, ha a környezetünkben történik ilyen valakivel?
Manapság, amikor a terhesség és a születés közbeni halál tabu, nem tudjuk, mit szabad éreznünk gyászoló édesanyaként vagy édesapaként.
Singer Magdolna könyvében harminc szülő meséli el fájdalmas történetét, a szenvedéstől a megbékélésig vezető feldolgozás útját, és így közel hozza a gyászoló édesanyák és édesapák érzéseit, megmutatva a segítségnyújtás lehetséges módjait.
4. Ki vigasztalja meg a gyerekeket?
Vajon mit élnek át a gyerekek, amikor szüleik válnak, vagy amikor elvesztik egy közeli családtagjukat? Mire van szükségük ezekben a nehéz időkben? És ki vigasztalja meg őket, ha a szülők saját fájdalmukban, dühükben nem tudnak feléjük fordulni?
Súlyos veszteség idején a gyerekek legtöbbször nem tudják megfogalmazni, min mennek keresztül. Modern világunkban ráadásul a gyász tabu: a felnőttek sokszor saját érzéseikkel sincsenek tisztában, nemhogy a gyerekekével.
Singer könyvében: gyerekek és felnőttek mesélnek fiatalon átélt veszteségeikről, és arról, miként tudtak megküzdeni fájdalmas érzéseikkel. A megható vallomásokból az is kiderül, hogyan vigasztalhatjuk, támogathatjuk egymást a gyászban.
5. Vigasztalódás a gyászban
A haláleset és a válás utáni veszteség feldolgozása alcímet viselő könyvben a gyászterapeuta a legnehezebben megfogalmazható érzéseinkről ír. Egy szeretett személy elvesztésére gyakran nem is találunk szavakat. A könyv segítségünkre van ebben. Rávilágít, milyen érzések kavarognak bennünk, s mit tudunk ezzel kezdeni. Továbbá önsegítő gyakorlatokkal is segítségére van a veszteséget elszenvedett olvasóknak.